Bractwo rycerskie

 

Załoga Obronna Kasztelu Łuków -grupa rekonstrukcji historycznej nawiązująca do średniowiecznej historii Polski i Ziemi Łukowskiej, wiek XIII, XIV, XV. Bractwo założone w 2002r.

1.06.2003 r. załoga, po raz pierwszy ,wystąpiła w Łukowie. Dla upamiętnienia rocznicy 660-lecia nadania Łukowowi praw magdeburskich, w honorowej eskorcie posadziliśmy drzewo Miłorząb Japoński. Wmurowano wówczas tablicę: "tym którzy to miasto budowali i tym, którzy przyjdą po nich..." Była to podniosła uroczystość z udziałem Burmistrza Miasta Pana Z. Zemło, Księdza Biskupa H. Tomasika oraz delegacji z Francji, Estonii, całej Rady Miasta oraz mieszkańców Łukowa. Tego samego roku Załoga ,po raz pierwszy, stanęła na Polach Grynwaldu w Chorągwi Mazowieckiej II Księcia Janusza uczestniczyła w rekonstrukcji Bitwy Grunwaldzkiej. Uczestniczymy w niej od dziesięciu lat. Regularnie uczestniczymy także w Turnieju Rycerskim w Liwie, a także w Radzyniu Podlaskim (targi militarne) i Międzyrzecu Podlaskim (Wiwaty Króla).

Grupę prowadzi Anna Sposób-Małkińska. W załodze : Komesa Anusza herbu Rawicz (panna na niedźwiedziu). Manewry rycerskie odbywają się w soboty. Trenujemy: łucznictwo, kusznictwo, strzelanie z altylerii czarnoprochowej. Ponad to zajęcia obejmują wykłady z historii regionu, kultury, kulinariów, uzbrojenia itd. Prowadzimy "kram u Brody" rzemiosło-łyżewnictwo czyli wytwarzanie drewnianych naczyń: misy ,talerze, łyżki, kufle, puchary, beczki, deski do pisania, rylce, latarenki, ale także hakownice, bombardy i inne przedmioty średniowiecznego obozowiska. Członkowie bractwa sami szyją stroje i kompletują swoje wyposażenie zależnie od przyjętej roli w bractwie.

Przedstawiciele bractwa zdobyli złote i srebrne pierścienie w strzelaniu z kuszy na turnieju w Liwie