JAK OSZCZĘDZAĆ CIEPŁO
Szanowni mieszkańcy. Wydatki na ogrzewanie stanowią dużą część wszystkich kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez mieszkańców. Korzystając ze sprawdzonych metod, możesz przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.
Jak oszczędzać ciepło?
Koszty ogrzewania mieszkania w bloku w znacznym stopniu zależą od sposobu użytkowania naszych mieszkań. Nie musimy rezygnować z komfortu cieplnego, aby płacić mniej. Możemy wspólnie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Przede wszystkim należy ustalić, jaka temperatura powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach, aby była ona korzystna dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia.
Zalecana temperatura wg normy:
- dla pokoi – 20°C,
- dla sypialni – 18°C,
- dla łazienki – 24°C.
Jeśli nie korzystamy z ogrzewanych pomieszczeń zmniejszając temperaturę do 16-17°C, nie wychładzamy nadmiernie mieszkania a oszczędzamy zużycie ciepła.
Nie przegrzewaj pomieszczeń
20°C to optymalna temperatura pomieszczeń mieszkalnych. Wyższa temperatura obniża poziom wilgotności powietrza. Może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Ciepłe i duszne powietrze powoduje uczucie zmęczenia i ospałości. Może przyczynić się do bólu głowy oraz problemów z zasypianiem. Ciepłe powietrze również wysusza śluzówki, co zwiększa podatność na infekcje, sprzyja chorobom dróg oddechowych.
Zawory i głowice termostatyczne stanowią kluczową rolę w regulacji temperatury w naszych pomieszczeniach. Należy sprawdzić głowice termostatyczne przy grzejnikach. Tam gdzie ich brakuje należy je uzupełnić. Termostaty przy grzejnikach skutecznie ograniczają wyższe zużycia ciepła i utrzymują wymaganą temperaturę. Zawory termostatyczne są łatwe w obsłudze i pozwalają ustawić w każdym pomieszczeniu temperaturę komfortu cieplnego. Wartość na pokrętle głowicy termostatycznej:
- I oznacza 16 oC,
- II oznacza 18 oC,
- III oznacza 20 oC,
- IV oznacza 22 oC,
- V oznacza 24 oC.
Szczelne okna i drzwi
Przez okna tracimy od 15% do 25% ciepła. Stare, uszkodzone uszczelki oznaczają wpuszczanie zimna do pomieszczenia, i tracenie ciepła na zewnątrz. Zaradzić temu można wymieniając uszczelki lub uszczelniając okna. Zamykaj drzwi między pomieszczeniami. Wówczas temperatura osiągnie komfortowy poziom, a grzejnik będzie pracować efektywniej. Zamknij też pomieszczenia, których rzadko używasz. Lepiej wykorzystać ciepło tam, gdzie przebywasz na co dzień.
Nie zasłaniaj grzejnika
Zadbaj o prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, każda osłona utrudnia swobodne rozprzestrzenianie się ogrzanego powietrza. Mebel ustaw w odległości co najmniej 10 centymetrów od grzejnika. Nie należy także zasłaniać grzejników zasłonami czy obudowami. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu grzejników. Zalegająca na nich warstwa kurzu może również negatywnie wpływać na proces ogrzewania.
Nie susz na grzejniku ubrań. Zasłaniasz wtedy część grzejnika, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Jeśli musisz, susz ubrania w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.
Odpowietrzenie grzejnika
Gdy grzejnik nie grzeje lub grzeje częściowo, trzeba go odpowietrzyć. Większość nowych grzejników jest wyposażona w ręczne zawory odpowietrzające.
Wietrz prawidłowo
Wietrzenie zapewnia lepszą jakość powietrza w mieszkaniu i poprawia samopoczucie. Ciągłe wietrzenie powoduje duże straty ciepła, wietrz krótko i intensywnie – raz dziennie i nie dłużej niż kilka minut. Przed otwarciem okna zakręć zawory termostatyczne przy grzejniku. Po zamknięciu okien, odkręć grzejnik ponownie.
Korzystaj z promieni słonecznych
Bardzo często jesienią i zimą mimo niskiej temperatury na zewnątrz świeci słońce. Jeśli odsłonisz okna i pozwolisz promieniom wpaść do środka, zyskasz dodatkowe ciepło. Nie zastąpi ono grzejników w chłodne dni, ale z pewnością przyniesie wiele korzyści. Pomieszczenia staną się lepiej oświetlone.
Części wspólne
Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach ucieka ciepło. Później potrzeba dodatkowej energii do ich ponownego ogrzania. Za taką nieostrożność płacą wszyscy mieszkańcy.
Wychodzisz z domu
Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest przykręcenie temperatury do 17–18°C, gdy wyjeżdżasz na dłużej. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać grzejników całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania znacznie więcej energii niż utrzymanie wymaganej temperatury. Ponadto, zbyt niskie temperatury utrzymywane przez długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.
Oszczędzaj ciepłą wodę
Oszczędzanie ciepła wiąże się także z rozsądnym korzystaniem z ciepłej wody.
Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. W czasie codziennej toalety pamiętaj że nawet niewielkie zbędne ubytki w dłuższym okresie czasu powodują duże straty wody i energii.